Akıllı Bulut (Cloud) Teknolojisi

admin tarafından 11 ay önce yazıldı, 295 kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Akıllı Bulutlar. Bugün hemen hemen herkesin duyduğu ve büyük teknoloji firmalarının sürekli olarak üzerinde çalıştığı bir sistem. Belkide çağın buluşu ve dahada gelişeceğine inanıyoruz. Çünkü insanlar artık bütün verilerini bu bulutlarda saklamak isteyecekler bugün bile farketmeden bir çok verimiz bulutlarda depolanmış durumda. Örneğin Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine attığımız veriler bu sitelerin kendi bulutlarında depolanmaktadır. Kimse kendi Hard Diskinde başkalarının verilerini depolamak istemez.

Peki Akıllı Bulut Ne Demek?

Akıllı Bulutlar Hard Diskimizde tutulacak olan verilerin internet ortamında saklanmasıdır. Bulut depolamadaki asıl amaç depolama ve veri transferi hızını arttırmak, verimliliğin yanı sıra iş gücünden ve maliyetten tasarruf sağlamaktır.

Cloud computing.svg  300x271 Akıllı Bulut (Cloud) Teknolojisi

Akıllı Bulut teknolojini özetleyen bir resim.

AVANTAJLARI

Gelişmiş Performans
Düşük Yazılım Maliyeti
Anında Güncelleme
Sınırsız Depolama Kapasitesi

DEZAVANTAJLARI

  • Sabit İnternet Bağlantısı Gerektirmesi: Bulut ortamındaki verilerimize ulaşabilmemiz için internet bağlantısına ihtiyacımız olacak.
  • Düşük Hızlarda Düzgün Çalışmaması: Düşük internet hızları indirme ve yükle hızlarımızın da yavaş olması demektir. İndirme ve yükleme hızlarımızın düşük olması verilerimizi kaydetmek ve geri yüklemek uzun zamanlar sürebilmesi anlamına geliyor.
  • Güvenlik Açıkları: Herkesin bildiği gibi internet ortamı pekte güvenli bir ortam değildir. Akıllı Bulutları da kablosuz bağlantılara benzetecek olursak; kablosuz bağlantıları ele geçirmek kablolu bağlantıları ele geçirmekten daha kolay… Bulutlardaki verilerimizi kötü amaçlı insanlar ele geçirebilir.
  • Deneyimsiz bulut operatörü: Her sistem gibi Akıllı Bulutlarda başı boş sistemler değildir. Başlarında bir operatör olmak zorunda ancak Bulutların başındaki operatörler deneyimsiz veya bilgisiz olunca verilerimizi kaybetme olanağımız bir o kadarda artabiliyor. Ayıca deneyimsiz operatörler Bulutlarında zarar görmesine sebep verebilir. Eğer ileride bir Bulut sistemi kurmaya çalışırsanız mutlaka tecrübeli bir çevre ile işe başlayın

Bazı Bulut Depolama Hizmetleri

Dropbox

Google Drive

SkyDrive

iCloud

Ubuntu One

Google Picasa Web Albums

Yandex.Disk

Mobile Me

iOmegaCloud

Box.net

Ttnet Netdisk

Slax Drive

Altyapı hizmeti(IaaS)

En temel bulut hizmet modelinde, bulut sağlayıcıları, sunucuları, fiziksel veya sanal makinalar olarak sunarlar. Sanal makinalar hipervizör tarafından konuklar gibi çalıştırılırlar. Bulut işle timsel destek sistemi tarafından hipervizörler havuzlarının yönetimi çok fazla sayıda sanal makinaya destek sağlanmasının ölçke kabiliyetine öncülük etti. Altyapı hizmeti(IaaS) bulutları içinde bulunan diğer kaynaklar sanal makine imaj kütüphanesindeki imajlar, raw(block) veya dosya tabanlı depolama, güvenlik duvarları, yük dengeleyiciler, IP adresler, sanal yerel alan ağları(wLans) ve yazılım dem-etleridir.

Platform hizmeti(PaaS)

Platform hizmeti(PaaS) modelinde, bulut sağlayıcıları genellikle işletim sistemi, programlama dili yürütme ortamı, veri tabanı ve web sunucularını içeren bir bilgi işleme platformunu dağıtmaktadır.Uygulama geliştiricileri bir bulut platformunda kendi yazılım çözümlerini satın alma masraflarını, zorluklarını çekmeden ve temelinde bulunan donanım ve yazılım katmanlarını yönetmesine gerek olmadan geliştirebilir ve çalıştırabilir. Bazı Platform hizmetleri, elinde bulundurduğu sunucu ve depolama kaynaklarını otomatik olarak uygulama talebini karşılayacak şekilde yani bulut hizmeti alanların manuel olarak kaynak ayırma yapmasına gerek olmadan kaynak kullanımının ölçeklenmesine izin verir.

Yazılım Hizmeti(SaaS)

Bu modelde, bulut sağlayıcıları bulutta uygulama yazılımını yüklemeyi ve işletmeyi yapar, bulut kullanıcıları bulut hizmeti alanlardan yazılıma erişirler. Bulut kullanıcıları uygulamanın üzerinde çalıştığı bulut altyapısı ve platformunu yönetmezler. Bu sayede uygulamanın bulut kullanıcısının kendi bilgisayarında kurulu olma ve çalıştırılma gereği kalmamış olur. Bakım ve destek kolaylaşmış olur. Bulut uygulamasını diğerlerinden farklı kılan esnekliğidir. Esneklik çalışma süresi zarfında değişen iş taleplerini karşılamak için görevlerin çoklu sanal makinelerde klonlanmasıyla yapılır. Yük dengeleyiciler sanal makineler kümesi üzerinde işi dağıtır. Bu işlem tek bir giriş noktası gören bulut kullanıcısı tarafından fark edilmez bile.

Cloud computing layers 300x277 Akıllı Bulut (Cloud) Teknolojisi

Akıllı Bulutlarda Yerleşim

Genel Bulut: Genel bulut uygulamaları, depolama ve diğer kaynaklar bir hizmet sağlayıcı tarafından genel kullanıcılara sunulurlar. Bu hizmetler ücretsiz erişile bilir veya kullanım başına ödeme modeliyle ücretlendirilirler.

Topluluk Bulut: Topluluk bulutu aynı alaka ve endişeleri taşıyan özel bir topluluktaki çeşitli organizasyonlar arasında altyapının paylaşılmasıdır. Dahili olarak yönetilebilir veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve dahili veya harici şekilde barındırılabilir.

Hibrit(Karma) Bulut: Hibrit bulut iki veya daha fazla bulutun birleşimidir, bu farklı bulutlar müstakil olarak bulunmaktadır fakat birbirlerine bağlıdırlar, böylece çoklu yerleştirme modellerinin imkanlarını sunarlar.

Özel Bulut: Özel bulut tek bir organizasyon için işletilen bulut altyapısıdır, dahili olarak veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve yine dahili veya harici olarak barındırılabilir.

Cloud computing types.svg  300x177 Akıllı Bulut (Cloud) Teknolojisi

 

Etiketler :
Benzer Yazılar
Yorumlar ( 0 )

Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema: Sipsi V2